Drogi użytkowniku, nasz serwis wykorzystuje ciasteczka. Dowiedz się więcej.
USG w Medycynie Rodzinnej

FAQ

Dlaczego nasza szkoła usg?

Bo będzie nasza – Lekarzy Rodzinnych. Szkolenie będzie ukierunkowane na potrzeby i specyfikę pracy lekarzy rodzinnych oraz najlepsze wykorzystanie dobrej klasy aparatów usg. Do tego chcemy by nasze szkolenia były elitarne.

Jak mają wyglądać podstawowe szkolenia?

Szkolona weekendowo, jednorazowo mała grupa do 12 lekarzy, podzielonych na sześć dwuosobowych zespołów przy jednorodnych aparatach wysokiej klasy. Z opiekunem na dwa zespoły. Z doskonałym prelegentem i specjalnie przygotowanym programem szkolenia. W gabinetach Praktyki Lekarza Rodzinnego z prawdziwymi pacjentami. Z możliwością wykonywania badań na użyczonych aparatach we własnych Praktykach wkrótce po kursie. Z podsumowaniem i sesjami warsztatowymi oraz egzaminami po okresie 2­- tygodniowej własnej praktyki. Z możliwością kontynuacji kształcenia. A co najważniejsze z możliwością korzystnego nabycia aparatów które poznali kursanci w trakcie szkolenia (oczywiście fabrycznie nowych).

Czego chcemy uniknąć?

Dotychczasowa praktyka jest taka że kursy są przeładowane ilością uczestników, odbywają się w różnych częściach Polski, w hotelach lub podzielonych salach, na kilku rodzajach sprzętu. Do jednego aparatu jest po 3- ­4 osoby, i nikt nie jest rozliczany z obrazów które widzi. Do tego w momencie uzyskania certyfikatu po teście kończy się zainteresowanie dalszymi losami kursanta. Ilu z nich z własnej woli kupuje aparat? Ilu z nich wykonuje samodzielnie badania? Filozofia naszej szkoły usg ma to zmienić.

Jaka jest konstrukcja szkoły usg?

Szkolenia prowadzone są pod patronatem Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. (kier. dr n.med. Agnieszka Mastalerz­-Migas). Nadzór merytoryczny nad kursami sprawować będzie dr n.med. Ewa Nienartowicz, wieloletni nauczyciel akademicki, doskonały ultrasonografista. Szkolenia weekendowe mają być prowadzone w odpowiednio przystosowanej Praktyce Lekarza Rodzinnego (6 gabinetów, 6 aparatów usg, średni personel medyczny, wyselekcjonowani i umówieni na odpowiednie godziny pacjenci, laptop, rzutnik, ekran). Po miesiącu spotkanie podsumowujące, warsztaty oraz egzamin odbywać się będą w Zakładzie Medycyny Rodzinnej we Wrocławiu. Wszelkie sprawy finansowe prowadzić będzie Stowarzyszenie Przyjaciół Medycyny Rodzinnej i Lekarzy Rodzinnych. Aparaty oferowane są z wysokimi rabatami w ramach naszej grupy zakupowej oraz w preferencyjnym kredycie. Całość jest koordynowana przez Klaster Innowacyjna Medycyna.

Czy kursanci otrzymają certyfikaty?

Wszyscy uczestnicy po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego otrzymają certyfikat potwierdzający nabycie przez nich umiejętności oraz punkty edukacyjne.

Dlaczego wiążemy udział w zajęciach z grupa zakupową?

Po pierwsze każdy może się szkolić gdzie chce. Po drugie każdy może sobie kupić aparat na jaki go stać. Po trzecie w takiej formie finansowania jaką sobie zażyczy. A czy to działa? Ilu naszych kolegów posiada i pracuje efektywnie na swoim aparacie. Dla ilu jest to niepotrzebny luksus, a ilu z nich mówi że ich po prostu na to nie stać. Chcielibyśmy stworzyć innowacyjny produkt. Jest nim lekarz rodzinny wykonujący badania usg. Chętni dostaną gotowe rozwiązania dotyczące wiedzy, praktyki, rozwoju ale i także dobrej klasy aparatu wraz z dogodnym finansowaniem. Tak by zaraz po kursie mogli pracować z pacjentami.

Dlaczego szkolenia mają być płatne?

Bo nie wszyscy koledzy są zainteresowani taką formą podnoszenia swoich umiejętności, a nie mamy zewnętrznych źródeł finansowania dla wysokiej jakości szkoleń. Szkołę budujemy sami dla siebie.

Czy uczestnik kursu jest zobligowany do kupna aparatu, nawet jeżeli się wcześniej zadeklarował?

Decyzją absolutnie indywidualną jest nabycie aparatu. Dzięki naszej konstrukcji kursu każdy może poznać plusy i minusy aparatu na którym się uczył. Może nawet poprosić o aparat wyższej klasy. Do porównania w swojej Praktyce może zaprosić także inne firmy o przedstawienie oferty. Nic nie stoi także na przeszkodzie by kupić sobie inny aparat, tym niemniej już bez rabatów i finansowania oferowanych dzięki grupie zakupowej.

Czy to nie za drogo za dwudniowe szkolenie?

Przede wszystkim cały weekend od rana do wieczora. Z doskonałym nauczycielem i materiałami szkoleniowymi. Z wyłącznością na robienie badań (2 kursantów do jednego aparatu). Poza tym po okresie samodzielnych badań pacjentów w swojej Praktyce, bowiem każdy otrzyma aparat na 2 tygodnie do swojej Praktyki, będzie jeszcze dzień podsumowania, warsztatów i omówienia problemów, no i zdania egzaminów. Program zarówno pod względem praktyki jak i teorii jest porównywalny z innymi szkoleniami, jego intensywność wymusza tryb naszej pracy.

Kto może być uczestnikiem szkolenia?

Przede wszystkim zakładamy efekt w postaci lekarza rodzinnego wykorzystującego usg w swojej Praktyce. Nie chcemy szkolić dla samego szkolenia, ani być tylko pośrednikiem w sprzedaży aparatów. W pierwszej kolejności przyjmowani na kurs będą lekarze którzy są zainteresowani wykonywaniem badań zaraz po kursie w swoich własnych Praktykach.

Czy trzeba korzystać ze szkolenia by nabyć aparat?

Oczywiście nie, ale zakładamy że i tak będzie to bardziej korzystne. Z trzech powodów.
1. Szkoleń nigdy za dużo. Zwłaszcza dobrych.
2. Chcemy wykazywać się efektywnością kształcenia. Stworzyć wspólną platformę wymiany informacji. Choćby w celu prowadzania badań naukowych w naszych Praktykach.
3. Rabat udzielany osobom z certyfikatem naszej szkoły będzie i tak korzystniejszym rozwiązaniem niż pojedyncze negocjacje z dostawcą sprzętu.

Chcę kupić w ramach kursu aparat usg, ile mnie on będzie kosztował?

Przy zakupie na przedstawionych warunkach, po odliczeniu amortyzacji, odsetek kredytu i dotychczasowego kosztu zakupu jedynie 20 badań usg jamy brzusznej (30 zł), realne obciążenie dla Praktyki to około 700 zł miesięczne przez 3 lata. Oczywiście przy większej ilości badań lub wyższej ich cenie możemy wyjść praktycznie beznakładowo. Przy rozszerzeniu palety badań możemy liczyć nawet na oszczędności. No i po 3 latach mamy własny spłacony aparat. Podobne kalkulacje można stworzyć dla okresu 5-letniego.

Czy to znaczy że płacąc za szkolenie otrzymam aparat gratis?

Oczywiście to duże uproszczenie, wynikające z montażu finansowego. Ale założeniem szkoły nie jest zwiększanie obciążeń finansowych dla lekarzy tylko pokazanie jak wielki potencjał drzemie w nas samych. W sam raz by zacząć przygodę z ultrasonografią. Parafrazując: walka z zespołem wypalenia – bezcenna, podnoszenie własnej wartości – bezcenne, za wszystko inne NIE ZAPŁACISZ Kartą Mastercard.

Kiedy znajdę czas na wykonywanie badań?

Jeżeli założymy sobie nawet codziennie 1⁄2 godziny na wykonywanie badań, to jesteśmy w stanie przebadać spokojnie 3 pacjentów, czyli 60 w miesiącu. Dojdą do tego badania w wyjątkowych sytuacjach podczas wizyty. Wydaje się to niezbyt dużym obciążeniem w naszej pracy. A jaki komfort.

Czy przewidywane są dalsze szkolenia specjalistyczne?

Aparaty proponowane dysponują w wersji podstawowej także głowicą liniową do oceny tarczycy i narządów powierzchniowych oraz kolorowym Dopplerem. Stąd będziemy chcieli stopniowo proponować kolejne szkolenia umożliwiające pełniejsze wykorzystanie sprzętu przez naszych lekarzy.

Kto będzie miał pierwszeństwo w kolejnych kursach ultrasonografii?

Kursy doskonalące będą przede wszystkim zarezerwowane dla naszych absolwentów. W miarę wolnych miejsc oczywiście dla wszystkich pozostałych lekarzy rodzinnych.

Czy w przyszłości kolejne kursy doskonalące będą płatne?

Chcemy zawiązać grupę lekarzy zainteresowanych ultrasonografią, którzy będą przyszłymi beneficjentami w aplikowanych programach unijnych. Tak, by kolejne kursy miały w miarę możliwości zewnętrzne finansowanie, czyli były dla nich bezpłatne.

Czy proponowane aparaty można rozbudować?

Aparat firmy General Electric modeli LOGIQ wraz z rezydualnym oprogramowaniem są swoistymi kombajnami dedykowanymi dla POZ­u. Ze znakomitym współczynnikiem wartości do ceny. I trzyletnią gwarancją producenta. Przy uzupełnieniu o głowicę ginekologiczną oraz kardiologiczną także koledzy specjaliści nie będą mieli powodów do narzekań. Takie rozwiązania są szeroko stosowane, będąc doskonałą alternatywą dla wysoce specjalistycznego i drogiego sprzętu.

Wykonanie i administracja strony Karolina Polańska i Grzegorz Henig. Prawa autorskie USG w Medycynie Rodzinnej.

Polityka prywatności. Piktogramy: Madebyoliver, www.flaticon.com na licencji CC 3.0 BY